לוט ספא

מעיינות חמים בים המלח שחובה לבקר בהם

על יופיו של ים המלח אין עוררין, נוף מרהיב, בריכות נסתרות וגלויות, מסלולי טיול לפינות קסומות ועוד. גם סגולותיו הרפואיות של ים המלח ידועות ומוכרות. תיירים ומבקרים מגיעים מכל רחבי הארץ והעולם לטבול במימיו וליהנות גם מהתמרחות בבוץ עשיר במינרלים. טיולים רבים באזור כוללים ביקור במעיינות נפלאים, עמוקים או רדודים, וכדאי להכיר כמה מפינות חמד אלו.


מעיינות חמים בים המלח


מעיין קריר ביום חמים – עין נמר


בריכת עין נמר הנסתרת היא אחת מפינות החמד היפהפיות והקסומות שיש באזור ים המלח. קסמה של הבריכה מתבטא בקרירותה במשך כל ימות השנה, קרירות הנובעת ממיקומה הנסתר בתוך סלעי מדבר יהודה. מסלול הליכה של כחמישה קילומטר יוביל את המטיילים לפיסת אלוהים קטנה זו. הבריכה עצמה עמוקה דיה כדי להיכנס אליה עם כל הגוף ולנוח בה לקראת הדרך חזרה, זהו הפרס הנכסף המגיע למטיילים, שעברו את המסלול המאתגר במקצת, וזוכים לנפוש באזור מעיינות ליד ים המלח.
כדי להגיע לאחד האזורים הקסומים והפחות מוכרים באזור ים המלח, יש לעבור מסלול ההליכה בדרגת קושי בינונית, שמתחיל בחניון נחל צאלים ועובר בין שבילים צרים, אבנים וסלעים. חלקו נמצא בעליה מתונה, ורובו המכריע בשמש. יש לציין שזה אינו מסלול מעגלי, כך שהדרך חזרה עוברת את אותו המסלול אך בירידה. עדיף לצאת לטיול בשעות הבוקר המוקדמות, מכיוון שהמסלול עצמו חשוף כמעט כולו לשמש והעונה המועדפת היא הסתיו, כשהשמש פחות חזקה ומכבידה.

מעיינות חמים בעין קדם


על קו החוף, ממש בצמידות לשפך נחל קדם, נמצא מקבץ מדהים של מעיינות חמים בים המלח. המקבץ, הנקרא גם בשם "עין סדק", מתייחס לקבוצת בריכות חמות הנמצאות במרחק הליכה קצרה זו מזו. חלקן גדולות ועמוקות שניתן לטבול בהן ואף לשכב בהן ברוגע ולצוף, וחלקן קטנות ורדודות שלא מתאפשרת בהן טבילה אלא שכשוך רגליים בלבד. בכל בריכה המים בטמפרטורה שונה, החל ממים פושרים ועד לטמפרטורות גבוהות של 42–45 מעלות. טיול נעים בין הבריכות וטבילה קצרה בהן, וניתן לבחור את זו המועדפת.
חשוב לציין כי הדרך לבריכות אינה מסומנת, ובאזור קיימת אזהרת בולענים, אם המקום אינו מוכר לכם וידוע, כדאי להגיע אליו בשעות היום המוארות. כמו כן, אין בחוף מקלחות כך שמומלץ להביא כמה בקבוקי מים, שבהם ניתן להישטף לאחר הטבילה במעיינות.
המלצה לטיול זוגי ורומנטי תהיה לטייל בבריכות, לבחור בריכה קטנה, שקטה ונעימה, ולהתפנק עם כוס יין ופירות. ואם מגיעים בשעות אחר הצוהריים הנעימים, אפשר אפילו להישאר עד לשעות הדמדומים שלפני החשיכה.

כיצד מעיינות חמים תורמים לבריאות?


מעיינות עם מים עשירים במינרלים רבים הידועים בהשפעותיהם הטובים על הגוף והנפש. חלק מהבריכות הטבעיות והחמות, מכילות מינרלים שונים המשפיעים על על כאבי שרירים, מרפים את הגוף ואף עוזרים לניקוי רעלים והגברת ייצור אנדורפינים שהם אחראים על תחושת ההנאה. אלו הסובלים מבעיות עור שונות ירוויחו פעמיים, שכן המינרלים ידועים ביכולתם לשקם את רקמות הגוף ולסייע בטיפול בבעיות מסוג זה.
חום הבריכה בשילוב עם המינרלים השונים, משפיע על הגוף בדרכים שונות גם אם לא חשים בהן בצורה ברורה ומידית. חשוב להקפיד לא לטבול במים החמים מעל עשרים דקות, לשתות הרבה מים גם אם לא חשים צמא ולשים לב לשינויים או תחושות חריגים.
אזור ים המלח משופע באטרקציות רבות, מסלולי טיול רבים המתאימים למיטיבי לכת כמו גם למשפחות עם ילדים קטנים ופינות חמד קסומות שכולן משרות אווירה של רוגע, שקט ופסטורליות. מרגיש כמו קפיצה קטנה לחו"ל ממש כאן מתחת לאף. המעיינות החמים באזור ים המלח מאפשר לנופשים בחירה בין טמפרטורות שונות, בין טבילה הכוללת את כל הגוף או שכשוך קליל של כפות הרגליים בלבד, בין מעיין קטן אישי ורומנטי לשני בני זוג או מעיין גדול יותר לקבוצה גדולה של אנשים. גם מעיין נביעה נעים ומוצל, כזה הנחבא בין סלעי המדבר, מציע את קרירותו לאמיצים ולנחושים, שעוברים את מסלול המכשולים הטבעי של מדבר יהודה בדרך אליו. מגוון האפשרויות הפרושות בפני המטיילים, והנופשים הוא עצום, וניתן לבחור את הפעילות המועדפת בהתאם לדרגת הקושי, מזג האוויר או השותפים לדרך.